Jesteśmy zwolennikami ekologii
Sprawdź sam
czytając nasze artykuły

Wiatr wieje w pionie

Wszyscy staramy się zadbać nie tylko o własną przyszłość. Staramy się żyć zdrowo, bezpiecznie i coraz częściej staramy się żyć w zgodzie z rodzącym się eko nurtem, który przyjmuje najbardziej rozmaite formy. Z jednej spożywamy, więc zdrową żywność, z drugiej jeździmy rowerem lub komunikacją publiczna zamiast własnym samochodem. Pozostaje jeszcze inna ewentualność, taka, która polega na wykorzystaniu wiatru dla własnych potrzeb. Co prawda nie chodzi to o to by zamieszkać na łodzi i na niej opłynąć cały świat, jednak pomysł z wykorzystaniem wiatru jest bardzo dobry. Odkryty już dawniej, kiedy to młyny pozwalały na uzyskiwanie mąki, dziś znacznie się rozwinął. Jednak wiele osób oprócz zalet wskazuje i pewne wady tego typu urządzeń.

W przypadku zalet, z pewnością na początek należy wymienić między innymi te związane z tym, że uzyskana w ten sposób energia może z powodzeniem znaleźć zastosowanie w domach, firmach, jak i w innych miejscach. To gdzie to będzie, zależy między innymi od wielkości tych urządzeń. Te nieduże mogą być stosowane nawet na łodziach, jachtach, polach namiotowych, w domkach kempingowych i przyczepach. Te większe, zasilą z powodzeniem większa ilość urządzeń, gdyż dostarczają znacznie więcej mocy. Firmy oferujące swoje produkty, udostępniają dla klientów rozmaitą moc, wymiary oraz modele. Wśród nich obecne są również elektrownie wiatrowe o pionowej konstrukcji. Większe konstrukcje to zarówno dodatkowe zalety w postaci większej mocy generowanej przez urządzenia, jak większa waga. Jest to niekiedy pewne utrudnienie, gdyż może ona uniemożliwić montaż na dachu. Dla wielu osób jest to bowiem atrakcyjne rozwianie, pozwalające wykorzystać dostępną i wolną przestrzeń, bądź też inne obiekty w postaci masztów i słupów.

W tym momencie, wato zauważyć jeszcze jeden czynniki, który dla wielu osób nadal jest tematem dyskusyjnym. Chodzi mianowicie o hałas wywoływany przez urządzenia takie jak elektrownie wiatrowe. Wynika on przede wszystkich z mechanicznej konstrukcji tych urządzeń. Wirniki, łopaty, różne ich profilowanie, ja i sam szum wiatru i jego siła przyczyniają się do powstawania tego typu szumów. Najczęściej to wzrost preferowanych czynników, powoduje wzrost generowanego szumu. Tak wiele innych rzeczy również hałas, może być dla nas szkodliwy, kiedy osiągnie i przekroczy określony poziom. Na szczęście ten wywoływany przez elektrownie wiatrowe, również te o pionowej konstrukcji, znajduje się w bezpiecznych granicach, które w niczym nie ustępują temu spotykanego każdego dnia.

Przykładowo dla elektrowni o mocy 400W, hałas określony dla wiatru o prędkości 12m/s to 40,5 dB,

- 600W – około 40,5 dB,

- 1000W – około 44 dB.

Taki poziom hałasu mierzy się oczywiście z określonej odległości i wpływa na niego zarówno stan techniczny elektrowni wiatrowej, model oferowany przez firmę, który może cechować się innym profilem łopat. Wpływ ma również to czy zamontowane części są oryginalne czy też były one wymieniane z powodu awarii. Zauważony wyżej poziom generowanego szumu, znajduje się najczęściej pomiędzy szumem generowanym przez wodę z kranu, cichą ulicą – około 40 dB, a spokojną rozmową – około 50 dB. Dla człowieka granicę bólu określa się na poziomie około 130 dB. Jak więc widać korzystanie z tego typu urządzeń, przynajmniej na użytek domowy nie powinno być niekorzystne.